بهینا

انتخاب بهترین ها

خواص دارویی سماق
سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
0 نظر
149 بازدید

از گذشته هاي دور در ايران همراه چلوکباب و برخي از غذاها، سماق استفاده مي شده است. امروزه مقالات متعددي حاكي از آن است كه اين ماده خاصيتي چندکاره دارد و مواد موجود در آن خواص ضدميکروبي بسيار قوي دارند.

به عنوان نمونه، از آنجا كه گوشت مورد استفاده براي طبخ كباب چرب است، سماق کوهي موجب كاهش كلسترول و جذب چربي موجود در آن مي شود. همچنين سماق آلودگي موجود در گوشت را از بين مي برد و از طرفي خاصيتي قابض دارد؛ يعني اگر التهابات يا زخم هايي در مسير لوله گوارش باشد تا حدودي موجب بهبود آنها شده و محافظ خوبي براي كبد است.

اين گياه اغلب در مناطق جنوب ايتاليا، مديترانه آسياي شرقي به ويژه در ايران ديده مي ‌شود. انواع متنوعي دارد که برخي از آنها جنبه ‌ي تزييني‌ داشته و اگر مي ‌تواند موجب مسموميت و خارش گردد.

در برخي از کشورها از سماق نوشيدني تهيه مي‌ کنند که جهت تسکين درد معده و اختلالات هضمي موثر است. خاصيت سماق در ممانعت از ترکيب گلوکز با مولکول‌هاي پروتئين‌هاي حياتي بدن باعث شده تا اين‌ گياه براي بيماران مبتلا به ديابت، مفيد تشخيص داده شود.

نکته جالب اينجاست که ميوه سماق نبايد تازه مصرف شود زيرا ايجاد مسموميت ميكند و هميشه بايد خشك آن سائيده و مصرف شود.

خواص دارويي سماق

 خواص سماق در ممانعت از ترکيب گلوکز با مولکول‌هاي پروتئين‌هاي حياتي بدن تا ميزان 80/8% باعث شده تا اين‌ گياه براي بيماران مبتلا به ديابت، مفيد تشخيص داده شود.

درمان رماتيسم، نقرس و خاصيت ضد ميکروبي اين گياه نيز به اثبات رسيده است. سماق براي دندان‌ درد مفيد است و اشتها را تحريک مي‌کند. لثه را تقويت و از خونريزي معده جلوگيري مي‌کند.

به‌دليل داشتن تانن فراوان قابض و پاک کننده معده مي‌باشد. خوردن سماق تازه ايجاد مسموميت مي‌کند. سماق از نظر طبيعت سرد و خشك است، قابض و مقوي معده است، از اسهال صفراوي و مزمن و اسهال خوني و آمدن خلط خوني از سينه جلوگيري ميكند و خونريزي را بند مي آورد.

ماليدن سماق به دندان براي تقويت و استحكام لثه ها مفيد است و مضمضه خيس كرده سماق در آب نيز براي زخم دهان و تقويت لثه ها مفيد است.

سماق يکي از منابع مهم ويتامين ث است و سموم را از بدن بيرون مي راند دفع خونريزي معده و اسهالها را قطع مي کند ، چه در مورد اسهال مزمن و مسموميت غذايي و چه در مورد گرمازدگي- خوردن آن باعث افزايش ترشح غدد بزاقي شده و در نتيجه عمل هضم غذا را آسانتر مي کند. آب جوشانده برگهاي سماق ، آرامبخش کولون (گرفتگي روده) ، برطرف کننده خارش بدن و درمان بي اختياري ادرار است.

چاشنی و ادویه
سایت بهینا
کارگاه تولیدی بهینا
گروه غذایی بهینا
صنایع غذایی
بهینا
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر
 
logo-samandehi